Menu

Objawy Nerwicy Leczenie

Blog poświęcony rozpoznaniu objawów nerwicy czy depresji, oraz stosowaniu leków takich jak ziołowe tabletki uspokajające.

Depresja poporodowa rozpoznanie

prondek.jan

depresjapopordowaleczenie

Zmiany, bez względu na to, czy są dobre, czy negatywne, mogą wywoływać stres, pojawienie się na świecie dziecka, jest zmianą diametralną, na którą można zareagować obniżonym nastrojem, który może również zmienić się w depresję.Badania wskazują, że od 50 do 80% kobiet przeżywa 5-6 dni po urodzeniu dziecka przygnębienie które przeważnie  ustępuje ok. 10 dnia, od narodzin dziecka. Smutek poporodowy przejawia się zmęczeniem, płaczliwością i nerwowością a także dużą niestałością nastrojów. Objawy te nie mają wpływu na normalne funkcjonowanie kobiety i nie wymagają leczenia.

Przyczyny depresji poporodowej

Jak wskazują badania depresja poporodowa dotyka 10-20 % matek, przeważnie rozwija się ona podczas pierwszego i drugiego miesiąca życia dziecka. Depresja zalicza się do zaburzeń depresyjnych o wyraźnym podłożu somatycznym, do której przyczyniają się także czynniki genetyczne i psychoaktywne. Objawy depresji nie różnią się w zasadzie od klasycznej depresji, z tym, że w tym pierwszym przypadku wyróżnia się u kobiet występowanie dręczących myśli, iż nie umie się odpowiednio zająć się swoim dzieckiem, co często powoduje nieadekwatnie przesadne dbanie o zdrowie dziecka i własne. Kobiety dotknięte depresją poporodową są płaczliwe i nerwowe, ich stan emocjonalny, jest bardzo chwiejny, są przekonane o tym, że straciły swoją atrakcyjność. Wśród symptomów depresji poporodowej wymienia się też uczucie samotności i niezrozumienia przez otoczenie, problemy z koncentracją, problemy ze snem, czasami pojawiają się również myśli samobójcze. Wśród najważniejszych czynników, mających wpływ na wystąpienie depresji jest z jednej strony ogromny stres, wywołany odmienną sytuacją życiową  a także duże stężenie hormonów w ciele matki. Na depresję wpływ mają również przyczyny zewnętrzne, takie jak nieplanowana a tym bardziej nie chciana ciąża, złe stosunki z partnerem lub jego brak,  ciężki poród, zły stan zdrowia dziecka po porodzie oraz brak pomocy ze strony bliskich i przyjaciół.

Terapia depresji poporodowej

Nie leczona depresja poporodowa może przekształcić się w ciężką chorobę, a nawet zakończyć się samobójstwem kobiety dotkniętej nią. Depresja poporodowa jest leczona farmakologicznie za pomocą leków. Gdy depresja poporodowa ma łagodny przebieg, wystarcza psychoterapia  razem z edukacją psychologiczną w zakresie radzenia sobie z uczuciami i nową sytuacją. Najtrudniejsze przypadki depresji poporodowej leczone są w warunkach szpitalnych, niestety oznacza to dla matki rozstanie z dzieckiem, co stanowi kolejne, intensywne źródło stresu. W niektórych krajach znajdują się oddziały, gdzie leczy się depresję poporodową, gdzie matki znajdują się wspólnie z dziećmi, co przynosi znacznie szybsze skutki w terapii depresji poporodowej.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Infraline] *.internetdsl.tpnet.pl

    Cieszę się, że coraz częściej się o tym mówi.

© Objawy Nerwicy Leczenie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci